گفتگوی آنلاین

ارسال نظرات و پیشنهادات

اقداماتی برای پیش از حضور در کنفرانس
تاریخ انتشار: 21 مرداد 1399

شرکت در کنفرانس‌ها و رویدادهای مختلف علمی بسیار سودمند است و به محققان، دانشجویان و جامعه دانشگاهی و آکادمیک کمک می‌کند که از تجارب ارزشمند یکدیگر بهره ببرند. شرکت در این گردهمایی‌ها مخصوصاً برای اولین بار ممکن ‌است استرس و هیجان زیادی داشته باشد. شاید با آداب مورد نیاز کنفرانس علمی آشنایی نداشته باشید یا ندانید چگونه از این رویداد جهت کسب تجارب خود استفاده کنید؟!

در طول مقاله پیش‌رو، قصد داریم که نکاتی را ارائه دهیم و به شما کمک کنیم که از حداکثر ظرفیت‌ کنفرانس ها جهت پیشرفت در حوزه‌های مختلف استفاده کنید. این نکات در واقع تجربیات مشترک افرادی است که در انواع کنفرانس‌ های علمی شرکت کرده‌‌اند. در ادامه و با بررسی کامل این راهکارهای مفید همراه ما باشید.

در طول این مقاله، به بررسی موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

اقداماتی برای پیش از حضور در کنفرانس

در طول کنفرانس چه کنیم؟

اقدامات پس از شرکت در کنفرانس علمی

آنچه که باید پیش از شرکت در هر کنفرانس بدانید!

رعایت برخی نکات پیش از ورود به یک کنفرانس علمی در کسب نتایج مطلوب موثر است. شرکت در کنفرانس‌های علمی ممکن ‌است فرصت‌های مناسبی را برای آینده کاری و تحصیلی شما مهیا سازد. درنتیجه، توجه به نکات زیر توصیه می‌شود.

برنامه‌ریزی مناسب

کنفرانس‌های مختلف دارای سازوکارهای متنوعی هستند و بهتر است که پیش از شرکت در آن‌ها، از نحوه برگزاری شان آگاهی یابید. اطلاعاتی را در رابطه با محل برگزاری کنفرانس کسب کنید و نقشه جامعی از موقعیت آن تهیه کنید. چنین اقدامی سبب می‌شود که به‌راحتی به سالن‌های موردنظر خود دسترسی داشته باشید.

کنفرانس ها ممکن ‌است با جلسات و رویدادهای متنوعی برگزار شود که حتماً در وب‌سایت آن ها به‌طور مشروح اعلام می‌شود. پیش از شرکت در هر کنفرانس، برنامه مشخصی را جهت حضور در نشست‌های مختلف در نظر داشته باشید. در صورتی‌که کنفرانس موردنظر برنامه‌های ویژه ای دارد، بهتر است که پیش از شرکت در کنفرانس در جریان آن ها قرار بگیرید.

توجه به پوشش و اقلام موردنیاز

نوع پوشش شما در انواع نشست‌های علمی، مخصوصاً اگر کنفرانس بین المللی باشد، اهمیت بسیاری دارد. به افراد حاضر در این کنفرانس‌ها به چشم همکاران و هم‌اندیشان آینده خود بنگرید. در چنین شرایطی، نوع پوشش و لباس شما باید کاملاً رسمی و در عین حال راحت بوده و نشان‌دهنده شخصیت شما باشد.

همچنین به همراه داشتن یک لپ تاپ می تواند به شما کمک کند تا نکات مهم مطرح‌شده را به راحتی یادداشت کنید. معمولاً در چنین همایش‌هایی، حجم بالایی از اطلاعات ارائه می‌شود و شما نظیر آن را در کمتر جایی خواهید یافت. یادداشت‌برداری یکی از نکات مهم در دستیابی به اطلاعات مهم محسوب می‌شود.

تهیه کارت ویزیت

بدیهی است که در طول کنفرانس با افراد مختلفی هم‌صحبت خواهید شد که ممکن‌است تمایل به ارتباط دوباره با شما داشته باشند. در این‌صورت، بهتر است کارت ویزیت معتبر و حرفه‌ای خودتان را همراه داشته باشید تا بتوانید شخصیت مناسبی از خود در ذهن دیگران بسازید.

در واقع، یکی از متداول‌ترین اتفاقات در طول همایش‌ها و انواع کنفرانس های داخلی و بین‌المللی تبادل اطلاعات تماس است. این اقدام در قالب کارت ویزیت‌های حرفه‌ای انجام می‌شود.

در طول شرکت در هر کنفرانس چه کنیم؟

اگرچه آمادگی قبلی پیش از شرکت در کنفرانس اهمیت بالایی دارد، توصیه می‌شود که برخی نکات را در طول کنفرانس علمی جهت کسب نتایج بهتر رعایت کنید. اگر قصد شما از حضور در این گردهمایی‌ها کسب تجربه و ایجاد فرصت‌های طلایی برای آینده است، باید بتوانید به‌خوبی از تمام پتانسیل‌های موجود بهره بگیرید.

قرارگیری در محلی مناسب

تلاش کنید که پیش از شروع جلسات، محل مناسبی را برای خود در نظر بگیرید. در هر کنفرانس علمی، اسلایدهای آموزشی نمایش داده می شوند. بنابراین، با انتخاب محلی مناسب سعی کنید تا از حداکثر امکانات موجود در طول جلسات استفاده کنید.

ایجاد ارتباطات جدید

هدف اصلی کنفرانس‌ها علاوه بر ارائه جدیدترین علوم و یافته‌های جهانی، ایجاد ارتباطات جدید بین افراد متخصص در حوزه‌های مختلف است. از شروع کردن مکالمه با افراد نهراسید و تلاش کنید که روابط صمیمانه‌تری را با دیگران ایجاد کنید. گفتگوهای صمیمانه و غیررسمی ایجاد کنید و عقاید و چشم‌اندازهای خود را به‌راحتی با دیگران به اشتراک بگذارید.

شرکت در رویدادهای متنوع

معمولاً کنفرانس‌ها همراه با رویدادهای متنوعی برگزار می‌شوند و شامل مهمانی‌ها و پذیرایی با خوراکی‌های مختلف یا وعده‌های غذایی هستند. توجه کنید که شاید حضور در این اتفاقات غیررسمی‌ مهم‌تر از خود کنفرانس باشد و به شما در شکل‌گیری روابط جدید و موثر کمک کند. حضور بر سر میز شام یا پذیرایی فرصتی است که با دیگران به‌صورت صمیمانه‌تری تعامل داشته باشید.

یادداشت‌برداری و سوال‌کردن

توجه داشته باشید که عمده داده‌های مطرح‌شده در هر کنفرانس بین‌ المللی یا کنفرانس داخلی کاملاً بدیع بوده و شما امکان به‌خاطر سپردن تمامی آن‌ها را ندارید. از امکاناتی که در اختیار دارید بهره ببرید و یادداشت‌برداری کنید. همچنین بازار پرسش و پاسخ در چنین محافلی گرم است و افراد بسیاری تمایل دارند که دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. از پرسیدن نترسید و به خود فرصت آموختن بیشتر را بدهید.

مباحث مورد علاقه خود را پیگیری کنید

گاهی مباحث مطرح‌شده توسط برخی از شرکت‌کنندگان برای شما جذاب است یا ممکن‌ است پاسخ بسیاری از سوالات ذهنی‌تان باشد. بهتر است که از فرصت استفاده کرده و در پایان سخنرانی‌ها از افراد بخواهید که داده‌های بیشتری را در اختیار شما بگذارند. با این روش، قادر خواهید بود تا علاوه بر یافتن پاسخ بسیاری از سوالات خود، فرصتی را برای ارتباطات بیشتر و صمیمانه‌تر با این افراد ایجاد کنید.

پس از شرکت در کنفرانس...

جالب است بدانید که کنفرانس‌ها پس از اتمام زمان خود به پایان نمی‌رسند و این همایش‌ها آغاز بسیاری از فعالیت‌ها و همکاری‌های علمی و فناورانه حتی به‌صورت بین‌المللی خواهند بود. توجه داشته باشید که فارغ از اینکه در یک کنفرانس داخلی شرکت کرده اید یا بین المللی، اقدامات زیر را مدنظر قرار دهید:

حفظ روابط

به این مساله توجه داشته باشید که شما تلاش فراوانی جهت ایجاد ارتباطات موثر کرده‌اید و نباید اجازه دهید که این روابط به‌راحتی به دست فراموشی سپرده شوند. زمان‌های ویژه‌ای را برای ارتباطات جدید خود اختصاص دهید و روابط خود را گسترده‌تر سازید. همچنین اکنون زمان هم‌‌اندیشی و مشورت با دوستان جدیدتان فرا رسیده ‌است و فرصت دارید که از تجربیات و دانش آنان در قالب روابط صمیمانه یا رسمی بهره ببرید.

به اشتراک‌گذاری

تلاش کنید که پس از شرکت در کنفرانس‌های مختلف، خلاصه‌ای از تجربیاتتان را در پروفایل های شخصی و حرفه‌ای خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. با این اقدام فضایی ایجاد می کنید تا بتوایند افرادی را که در طول کنفرانس فرصت ارتباط برقرار کردن با آن‌ها را نداشتید به‌راحتی بیابید. شما علاوه بر ارائه بینش خود در رابطه با شرکت در کنفرانس مربوطه، به دوستان‌ خود نیز فرصت می‌دهید تا با حوزه‌های متنوعی آشنا شوند.

نگاه اجمالی!

کنفرانس‌ها فرصتی عالی برای بسیاری از محققان، دانشجویان و اندیشمندان در سراسر جهان محسوب می‌شوند. در قالب این گردهمایی‌ها، افراد از سراسر جهان یا یک کشور خاص امکان می یابند تا جدیدترین علوم و دانش خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و فرصتی جهت ایجاد همکاری‌های وسیع‌تر ایجاد کنند.

اما این حضور ممکن ‌است برای بسیاری از افراد مخصوصا در بار نخست، کمی استرس‌زا باشد. رعایت برخی نکات پیش از شرکت در کنفرانس، در طول آن و پس از آن به افراد کمک می‌کند که از داده‌های ارائه‌شده بهره برده و دانش خود را مطابق با جدیدترین استانداردهای جهانی ارتقا دهند.

همچنین شرکت در کنفرانس های بین المللی یا داخلی به محققان فرصت می‌دهد که ایده‌های خلاقانه خود را به‌راحتی و در مجامع معتبر و بزرگ مطرح کرده و نظرات و انتقادات افراد متخصص در آن حوزه را دریافت کنند.

مطالب مرتبط

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک با تلگرام       اشتراک با واتس اپ       اشتراک با فیسبوک       اشتراک با لینکدین       اشتراک با توییتر

نظرات