گفتگوی آنلاین

ارسال نظرات و پیشنهادات

اهمیت انتخاب یک مرکز معتبر برای ویرایش مقاله علمی
تاریخ انتشار: 16 شهریور 1399

ارتباطات در دنیای امروز به‌اندازه‌ای گسترش یافته‌ است که وقتی پای مسائلی چون موضوعات علمی به میان می آید، مرزهای جغرافیایی رنگ می بازند. ایده‌ها و تفکرات جدید علمی موجود در مقالات علمی با انتشار در مجلات و ژورنال‌های معتبر جهانی در کمتر از چند ماه در اختیار متخصصان و علاقه‌مندان به آن حوزه قرار می‌گیرد. در واقع، دیگر هیچ دانشمند، محقق یا دانشجویی به تنهایی و در خلوت خود فعالیت نمی‌کند.

چنین سرعت گسترش اطلاعاتی نه تنها برای دانشجویان و پژوهشگران مزیتی بزرگ به حساب می‌آید، بلکه اهمیت ویرایش مقالات علمی را نیز دوچندان می‌کند. بدیهی است که افراد تمایل دارند بهترین نتیجه را از حاصل سال‌ها تلاش خود عرضه کنند و وجود موسسات معتبری که کار ویرایش مقالات را انجام می‌دهند در این زمینه بسیار راهگشا بوده ‌است. اما نکته حائز اهمیت اینجاست که این مراکز باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ در طول مقاله پیش‌رو، پس از بررسی اهمیت سپردن ویرایش مقالات علمی به این موسسات، قابلیت‌های متمایزکننده آن‌ها را نیز شرح خواهیم داد.

اهمیت انتخاب یک مرکز معتبر برای ویرایش مقاله علمی

تصور آنکه متون و مفاهیمی را که نوشته اید باید در اختیار جمع کثیری از افراد صاحب فن در حوزه تحصیلی و کاری خود قرار دهید سبب می شود تا حساسیت بیشتری را در نگارش و ویرایش مقاله علمی خود اعمال کنید. از طرفی، سخت‌گیری‌های رایج ژورنال‌های معتبر در حفظ قالب‌بندی‌ها و ساختارهای کلی مقاله نیز بر لزوم این اقدام می افزاید.

در واقع، مقاله علمی و ایده‌های ناب شما زمانی دیده می‌شود که دارای ساختار استاندارد و نگارش ایده‌آل بوده و خوانایی مناسبی داشته باشد. شما باید راه ارتباط با جهان را به‌درستی بشناسید و اثری حرفه‌ای را به جهانیان عرضه کنید. اهمیت مراکز معتبر ارائه‌دهنده سرویس ترجمه و ویرایش مقالات نیز در اینجا مشخص می‌شود.

موسسات عرضه‌کننده این قبیل خدمات حلقه واسطی هستند که ایده‌های خام و جذاب شما را در قالب استاندارد به جهان عرضه کرده و به شما فرصت دیده‌شدن می‌دهند. درست است که می توانید به شخصه تمامی این مراحل را طی کنید، اما در این صورت باید خطر عدم پذیرش در ژورنال هدف و هدررفت ماه‌ها زمان و هزینه را نیز بپذیرید. این در حالی است که تجربه این مراکز، خطر رد شدن در مجلات معتبر را به شدت کاهش می دهد!

اما در ادامه قصد داریم که ویژگی‌ها و مشخصاتی را بررسی کنیم که بهتر است هنگام انتخاب یک مرکز معتبر به آن ها توجه داشته باشید.

1. تجارب ویراستاران مهم است!

حتی اگر یک مترجم حرفه‌ای بوده و از اصول ویرایش مقاله علمی به‌خوبی آگاهی داشته باشید، تجربه و مهارت ویراستارانی که در حال همکاری با این موسسات هستند بیشتر از شما است! مترجمان و ویراستاران فعال در این مراکز علاوه بر آنکه تسلط فوق‌العاده‌ای بر دانش زبانی دارند، با فرهنگ و تفکرات مخاطب هدف نیز آشنا بوده و قادرند که متون شما را به شیوه موثری بومی‌سازی کنند. در واقع، این که نویسنده یا ویراستاری قادر باشد تا مفاهیم را با زبانی ساده و ملموس به خواننده منتقل کند یک نقطه قوت در نگارش و ویرایش متون علمی به حساب می‌آید.

مراکز و موسسات ارائه‌دهنده سرویس ترجمه و ویرایش مقاله علمی از متخصصانی بهره می‌برند که در رشته‌ها و موضوعات متنوع و رایج تخصص دارند. ویراستاری که دانش کافی در زبان مورد نظر شما داشته و به حوزه تخصصی شما نیز آشنایی دارد می تواند همان فرد دلسوزی باشد که به شما کمک می‌کند تا ایرادات و اشکالات فنی مقالات خود را برطرف کنید.

2. ویرایش علمی؛ کمک به بهبود کیفیت علمی

دقت داشته باشید که ویرایش مقاله علمی با ویرایش متون ساده کاملاً متفاوت است. ویراستاران در مرحله اول مطمئن می‌شوند که ترجمه متن به درستی انجام شده است. سپس، آن را بومی سازی کرده و مقاله علمی را از نظر خوانایی بهبود می‌بخشند. رعایت دستور زبان، برطرف‌کردن اشکالات نگارشی و ساختاری، رعایت قالب‌بندی و نظم بخشیدن به ساختار مقاله نیز از دیگر وظایف ویراستاران است. اما این وظایف پایان کار یک ویراستار علمی نیست!

ویراستاران مطمئن می‌شوند که مقالات شما از نظر نگارشی خالی از ایراد و اشکال باشد. این مساله کاملاً عملی است چراکه آنان تخصص و مهارت کافی را در موضوع مورد نظر شما دارند. همچنین، یک ویراستار حرفه ای به این مساله توجه دارد که هر خواننده‌ای فرصت بهره‌برداری از مقاله را داشته باشد زیرا هر اندازه که خوانایی و کیفیت علمی مقاله بیشتر باشد، ارجاع به مقاله نیز افزایش خواهد یافت.

3. تعهد به محافظت از اطلاعات

سرقت ادبی از دیگر معضلاتی است که گریبان‌گیر حوزه‌های علمی و تحقیقاتی شده ‌است. دانشجویان و محققان همواره در تلاشند که مقالات و حاصل سال‌ها زحمات خود را تا زمان انتشار رسمی مورد صیانت قرار دهند. تعهد به حفاظت از داده‌ها و ایده‌های مطرح‌شده در طول مقاله از مهم ترین ویژگی‌های یک مرکز معتبر و حرفه‌ای ویرایش مقالات به حساب می‌آید.

از نخستین لحظه‌ای که کار ویرایش مقاله علمی خود را به این مراکز می‌سپارید، تمامی اطلاعات شما به‌خوبی حفظ می‌شود. تعهد مترجمان و ویراستاران به محافظت از محتوای مقالات، یکی از نقاط قوت کار با موسسات معتبر است.

4. سرعت عمل، نقطه قوت مراکز ویرایش مقاله علمی

فرآیند انتشار مقاله علمی کاری بسیار زمان‌بر و طولانی‌مدت است و مراحل مختلف انتشار و چاپ مقاله ممکن ‌است ماه‌ها زمان ببرد. پس از نگارش کامل پژوهش، وقت زیادی برای ترجمه یا ویرایش متون، قالب‌بندی مقاله و ارزیابی‌ نهایی آن صرف می‌شود. از آن‌جایی که افراد مجبورند که مقالات علمی خود را در مدت زمان مشخصی جهت چاپ در ژورنال‌های معتبر ارسال کنند، سرعت عمل فرآیندهای ویرایشی بسیار مهم خواهد بود.

موسسات معتبر ویرایش مقالات دارای تیم‌های حرفه‌ای و مجربی هستند که سرعت ویرایش متون را به شدت افزایش می‌دهد. این در حالی‌ است که کیفیت علمی و ویراستاری همچنان حفظ می‌شود. بنابراین، دانشجویان و پژوهشگران با سپردن مقالات خود به مراکزی با این ویژگی ها مطمئن خواهند بود که می توانند مقالات علمی خود را در موعد مقرر دریافت کرده و کارهای ارسال آن را انجام دهند.

5. حفظ قلم نویسنده یا پژوهشگر

یکی از دغدغه های نویسندگان و پژوهشگرانی که مقاله علمی خود را به ارائه دهندگان سرویس‌های ترجمه یا ویراستاران می‌سپارند اعمال تغییرات عمده در محتوای مقاله است! به بیان دیگر، برخی ویراستاران که خود در گذشته محقق یا پژوهشگر بوده‌اند دانش و علوم خود را به متن می‌افزایند یا مفاهیم موردنظر نویسنده را کمرنگ و گاهاً حذف می‌کنند. این امر سبب می‌شود که گاهی افراد از سپردن مقالات خود به این مراکز صرف‌نظر کنند.

این در حالی ‌است که موسسات معتبر به افراد اطمینان می‌دهند که ساختار متون و مفاهیم موردنظر نویسنده به‌طور کامل حفظ می‌شود و ویراستار تنها تلاش در بهبود وضعیت علمی و نگارشی متن دارد. در واقع، ویراستار در قامت یک داور و ادیتور ژورنال معتبر ظاهر شده و تمامی ایرادات ریز و درشت متن را ویرایش می‌کند. گاه ویراستار تلاش می‌کند که نکات مطرح‌شده را با زبان بهتری بیان کند یا خوانایی آن را بهبود بخشد؛ اما در تمامی این مراحل، همواره سعی می‌کند تا از محور اصلی که مدنظر پژوهشگر است خارج نشود.

نگاه اجمالی

امروزه محققان سراسر جهان تلاش می‌کنند که جدیدترین یافته‌ها و تحقیقات خود را با سایر افراد صاحب فن در جهان به اشتراک بگذارند. این ارتباط و تبادل اطلاعات در قالب مقالات علمی صورت می‌گیرد و پژوهشگران از یک ابزار واحد به نام «مقاله علمی» استفاده می‌کنند. داشتن ساختار و قالب استاندارد در مقاله علمی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ بنابراین، بهتر است که ویرایش مقاله خود را به یک موسسه معتبر بسپارید!

این مراکز در قبال شما تعهداتی دارند و موظفند که علاوه بر ویرایش متون، ساختار و قالب‌بندی‌ موردنظر را نیز بهبود بخشند. آن‌ها همچنین به ارتقای علمی مقالات کمک کرده و داده‌های موجود را به‌صورت محرمانه حفظ می‌کنند. حفظ قلم نویسنده، بهره‌مندی از ویراستاران مجرب و متخصص در حوزه علمی مقاله و سرعت عمل از دیگر ویژگی‌های متمایزکننده مراکز و موسسات حرفه‌ای به حساب می‌آید.

مطالب مرتبط

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک با تلگرام       اشتراک با واتس اپ       اشتراک با فیسبوک       اشتراک با لینکدین       اشتراک با توییتر

نظرات